Oferta

Toksyna Botulinowa

W medycynie estetycznej toksynę botulinową typu A już od wielu lat skutecznie stosuje się do leczenia zmarszczek powstałych na skutek ruchów mimicznych twarzy, zwłaszcza zmarszczek poprzecznych czoła, zmarszczek pomiędzy brwiami – tzw. „lwiej bruzdy”, zmarszczek wokół oczu i ust.

Toksyna botulinowa, jest białkiem, wytwarzanym przez beztlenowe pałeczki jadu kiełbasianego Clostridium botulinum. Do dziś poznano 7 jej serotypów, a w medycynie estetycznej zastosowanie znalazł jeden z nich - serotyp A.

Mechanizm jej działania polega na porażeniu mięśni na skutek hamowania uwalniania acetylocholiny i innych mediatorów z presynaptycznych zakończeń włókien nerwowych mięśni szkieletowych, co zahamowuje transmisję impulsu nerwowego w synapsie, uniemożliwiając skurcz mięśnia. Prowadzi to do relaksacji mięśnia oraz wygładzenia zmarszczek i znajdującej się nad nim pofałdowanej skóry.

Zabieg polega na punktowym wstrzyknięciu odpowiedniej liczby jednostek toksyny w wybrane mięśnie twarzy, za pomocą jednorazowego sprzętu. Jest on krótki i zazwyczaj bezbolesny (u bardziej wrażliwych pacjentów skórę można znieczulić za pomocą odpowiedniego kremu).

Pierwsze efekty kliniczne działania toksyny zaczynają być zauważalne po około 24-48h., maksymalnego efektu możemy się spodziewać po 7-14 dniach, a rezultat utrzymuje się przez 3-7 miesięcy (indywidualnie dla każdego pacjenta).Choć po tym czasie toksyna przestaje wykazywać już swoje działanie, a mimika powraca, mimo tego skóra pacjenta nadal wygląda młodziej niż przed zabiegiem. Wiąże się to z faktem, iż w trakcie działania preparatu, dajemy skórzekilkumiesięczny „odpoczynek”, przez co jest ona gładsza, a zmarszczki płytsze i mniej widoczne.

Z zabiegów z użyciem toksyny botulinowej korzystają zarówno kobiety, jak i, coraz częściej, mężczyźni. Jest to metoda, która, poza wygładzeniem zmarszczek, pozwala na „złagodzenie” wyrazu twarzy. Daje ona efekt wypoczętego, zrelaksowanego i pogodnego wyglądu. Przy bardzo głębokich bruzdach, w celu ich całkowitego zniwelowania, konieczne bywa dodatkowo zastosowanie wypełniacza. Nie wszystkim pacjentom jednak zależy na „wyprasowaniu” zmarszczek „na blachę”. Wielu z nich jest usatysfakcjonowanych samym spłyceniem zmarszczek, co w zdecydowany, acz dyskretny sposób „ujmuje” im lat.
Zastosowanie toksyny botulinowej:
- Zmarszczki gładzizny
- Zmarszczki poprzeczne czoła
- Zmarszczki wokół oczu
- Zmarszczki okolicy ust

Przeciwwskazania do stosowania toksyny botulinowej:
- choroby związane z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
- nadwrażliwość na składniki preparatu
- stosowanie niektórych leków (lub do tygodnia od ich odstawienia): aminoglikozydy (amikacyna, gentamycyna, kanamycyna, streptomycyna, itp.), aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), D-Penicylamina, cyklosporyna, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna
- miejscowe infekcje skórne
- ciąża, laktacja
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- stosowanie leków przeciwkrzepliwych (np. aspiryna, leki na bazie kwasu acetylosalicylowego)

*Przed kwalifikacja do zabiegu należy poinformować lekarza o wszystkich istniejących chorobach i stosowanych lekach

Po wykonaniu zabiegu mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak niewielkie siniaki i obrzęk w miejscach wkłuć, zbytnie uniesienie lub obniżenie brwi w przypadku leczenia zmarszczek czoła, nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie kącika ust, opadanie powieki), niewielki ból głowy. Objawy te mają charakter przemijający, a większość z nich ustępuje w przeciągu kilku dni. Zwiotczenie mięśni może utrzymywać się do kilku tygodni.